Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydawca treści Wydawca treści

Most nowych technologii

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali nową technologię budowlaną, Zarząd Dróg Wojewódzkich wykorzystał ją i powstał most wykonany według nowatorskich rozwiązań. Budowla powstała w ciągu drogi wojewódzkiej z Sieradza przez Szczerców do Częstochowy. W Szczercowskiej Wsi na moście marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i prorektor Politechniki prof. Piotr Szczepaniak opowiedzieli o wspólnym projekcie podczas briefingu prasowego.
 
Zmodernizowany most w Szczercowskiej Wsi najpierw został oficjalnie zaprezentowany w ramach konferencji „Łódzkie – kopalnia nowych technologii", która odbyła się na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów w Rogowcu. Następnie podczas wizytacji obiektu, który powstał  na rzece Pilsia, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 480, marszałek zwrócił uwagę na bardzo dobre wyniki współpracy drogowców i naukowców przy przedsięwzięciu. – To kolejny przykład, że warto zacieśniać współpracę z naszymi uczelniami wyższymi - mówił Witold Stępień.
Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w technologii opracowanej przez łódzkich naukowców z Politechniki Łódzkiej i jej szwajcarskiego partnera - EMPA /Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology/, w ramach projektu TULCOEMPA. Technologia opracowana przez łódzką uczelnię, wykorzystywana jest do wzmocnienia dźwigarów głównych mostu. Dzięki specjalnym taśmom kompozytowym z włókien polimerowych, które zostały przytwierdzone właśnie do dźwigarów, zwiększyła się nośność konstrukcji obiektu z klasy „D" (20 ton) do klasy „B" (40 ton). Dodatkowo, belki mostu zostały owinięte taśmą z włókien węglowych, dla zwiększenia ich odporności na ścinanie. Szerokość jezdni na obiekcie zwiększono z 6 do 7 metrów. Cały obiekt będzie również poddany stałemu monitoringowi obciążeń dzięki specjalnym czujnikom i wadze. Wartość tego zadania to ponad 2 mln zł.

Źródło: www.lodzkie.pl